Harry Potter-böckerna släpps som ljudböcker på Audible. En ny bok släpps varje månad med den första som introduceras den 4 november 2025. Ljudböckerna är inspelade med fler än 200 röstskådespelare som ger liv åt de olika karaktärerna.
Med stöd för ljudtekniker som Dolby Atmos får vi inte bara hög ljudkvalitet, utan även rumsligt ljud vilket betyder att du som använder hörlurar får positionering av olika ljud i rummet. En dörr som stängs bakom en karaktär ger känslan av en dörr som stängs bakom dig. Alla ljud har spelets in från riktiga händelser och ny musik har komponerats specifikt för ljudböckerna.
Här är alla böckerna på Audible:
- Harry Potter and the Philosopher’s Stone (Full-Cast Edition)
- Harry Potter and the Chamber of Secrets (Full-Cast Edition)
- Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (Full-Cast Edition)
- Harry Potter and the Goblet of Fire (Full-Cast Edition)
- Harry Potter and the Order of the Phoenix (Full-Cast Edition)
- Harry Potter and the Half-Blood Prince (Full-Cast Edition)
- Harry Potter and the Deathly Hallows (Full-Cast Edition)
Kända röstskådespelare från Dr House, Succession och Venom
Bland röstskådespelarna har vi Hugh Laurie som Dumbledore, Matthew Macfadyen som Voldemort, Riz Ahmed som Snape och Michelle Gomez axlar rollen som McGonagall.
Om namnen inte säger dig så mycket kan vi nämna att Hugh Laurie spelar den bittra och haltande Dr House i serien med samma namn. Matthew Macfadyen är känd från serier som Succession och filmer som Deadpool & Wolverine.
Riz Ahmed har en av huvudrollerna i filmen Venom medan Michelle Gomez främst är känd som röstskådespelare för olika spel och animerade serier, exempelvis Dragon Age: The Veilguard.
Lästips: Gratis ljudböcker på YouTube – lyssna på dina favoritböcker kostnadsfritt
Olika röstskådespelare för barnen beroende på boken
När det gäller barnen skiljer sig röstskådespelarna åt beroende på vilka böcker det är.
I de tre första böckerna spelas Harry, Ron och Hermione av Frankie Treadaway, Max Lester och Arabella Stanton. Efter boken ”Harry Potter and the Goblet of Fire” spelas rollerna istället av Jaxon Knopf, Rhys Mulligan och Nina Barker-Francis.
Anledningen är att mognaden i karaktärerna ändras i takt med att de blir äldre i böckerna, och de yngre karaktärerna kan inte spelas av samma skådespelare genom samtliga böcker utan att det blir märkbart konstigt.
Släpps i november 2025
Den första boken släpps som nämnt i november. Därefter får vi en bok varje månad fram till maj 2026.
Ljudböcker som läses av flera röstskådespelare ger en mer varierad upplevelse, men om du föredrar att lyssna på samma röstskådespelare genom hela boken kan du redan idag skaffa Harry Potter-böckerna inspelade av Jim Dale och Stephen Fry.











Lämna ett svar
Visa kommentarer