GB Glace Big pack är 55 % luft – Testfakta varnar

GB Glace Big pack sämst i test när Testfakta granskar. Tillsatser och ingen äkta vaniljråvara. Istället får du industriellt uppbyggd "glass".

Vaniljglass är en vanlig favorit, men alla sorter är inte lika bra. I en jämförelse av tolv vaniljglassar som säljs i svenska butiker hittade Testfakta tydliga skillnader i både smak, ingredienser och mängden luft i glassen.

TL;DR

  • Testfakta jämförde tolv vaniljglassar som säljs i svenska butiker.
  • Smak, konsistens och utseende vägde tyngst i testet, men innehåll och tillsatser spelade också stor roll.
  • Järna glass Vanilj och Alvesta Glass Gammeldags vanilj blev bäst i test med betyget 7,7.
  • Lidl/Gelatelli Vanilj och GB Glace Big pack Glass med vanilj fick lägst betyg.
  • Mängden luft varierade kraftigt, från 12 procent i Häagen-Dazs till drygt 55 procent i GB Glace Big pack.
  • Vissa produkter innehöll inte äkta vaniljråvara utan aromer eller andra smaksättningar.

Så gjordes testet

Testet byggde på ett blindtest med elever och personal vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan, vid Örebro universitet. Där bedömde panelen smak, konsistens och utseende utan att veta vilka produkter de provade.

Utöver smakbedömningen granskade Testfakta också ingredienslistorna. Man tittade bland annat på om glassen innehöll äkta vaniljråvara, hur många tillsatser som fanns och hur mycket luft som vispats in i produkten.

Enligt Klaus Hahn, vd på Testfakta, vägde det sensoriska störst i bedömningen. Smak, konsistens och färg stod för 75 procent av betyget, medan innehåll som vaniljkällan och mängden tillsatser stod för 25 procent.

Vinnarna hade äkta vanilj och få tillsatser

Bäst i test blev Järna glass Vanilj och Alvesta Glass Gammeldags vanilj, som båda fick betyget 7,7. Trea blev Sia Gräddglass vanilj med 7,1.

Järna glass fick särskilt högt betyg eftersom den saknar aromer och tillsatser, innehåller äkta vaniljråvara och fick ett högt smakbetyg. Det var just den kombinationen som enligt Testfakta gjorde skillnaden.

Testfakta verkar också ha premierat produkter med kortare ingredienslistor och en tydlig källa till vaniljsmaken, som vaniljstång, vaniljpulver eller vaniljextrakt.

De sämsta glassarna innehöll mycket luft

Längst ned i testet hamnade Lidl/Gelatelli Vanilj med betyget 4,8 och GB Glace Big pack Glass med vanilj med 4,0.

Enligt Klaus Hahn handlade det inte bara om smaken. De svagare produkterna innehöll tillsatser och saknade äkta vaniljråvara. De är också mer industriellt framställda, vilket enligt honom påverkar helhetsintrycket.

En tydlig skillnad gällde mängden luft i glassen. I testet varierade luftandelen från 12 procent i Häagen-Dazs till drygt 55 procent i GB Glace Big pack. Även Gelatelli Vanilj låg nära 55 procent.

Det betyder att vissa förpackningar innehåller betydligt mindre glass än man kanske tror. Klaus Hahn uttrycker det som att man i vissa fall riskerar att köpa mer luft än glass.

Vaniljsmak är inte alltid samma sak som vanilj

Testfakta lyfter också en viktig detalj för konsumenter: alla produkter med vaniljsmak innehåller inte riktig vanilj. Smaken kan komma från aromer eller andra ingredienser i stället för från äkta vaniljråvara.

Därför menar Testfakta att man bör läsa innehållsförteckningen noga. Om man vill ha glass med tydlig vaniljkvalitet är det bra att kontrollera om produkten innehåller vaniljstång, vaniljpulver eller vaniljextrakt, och att se hur lång ingredienslistan är.

Det viktigaste budskapet i testet är alltså enkelt: vaniljglass kan se likadan ut i frysdiskarna, men skillnaderna i smak, innehåll och mängd luft kan vara stora.

Totalbetyg – bästa till sämsta vaniljglassen

  1. Järna glass Vanilj, Testfakta Bäst i test. Betyg: 7,7 
  2. Alvesta Glass Gammeldags vanilj, Testfakta Verified. Betyg: 7,7
  3. Sia Gräddglass vanilj, Verified. Betyg: 7,1
  4. Nicks Vanilj. Betyg: 6,8
  5. Lejonet & Björnen Italiensk vanilj. Betyg: 6,4 
  6. Ica Gräddglass vanilj. Betyg: 6,3 
  7. Häagen-Dazs Vaniljglass. Betyg: 6,2
  8. Triumf glass Gammaldags gräddglass Äkta vanilj. Betyg: 6,2 
  9. GB Glace Gammeldags vanilj. Betyg: 6,1
  10. Coop Vanilla. Betyg: 5,9
  11. Lidl/Gelatelli Vanilj. Betyg: 4,8 
  12. GB Glace Big pack Glass med vanilj. Betyg: 4,0

Källa: Testfakta

Via TV4

Mikael Anderberg är en veteran inom teknikvärlden med stor kännedom kring tillverkare, nya tekniker och produkter. Har mångårig erfarenhet från blogg- och it-världen vilken bidrar till utvecklingen av Tekniksmart tillsammans med andra entusiaster. Mikael har i grunden expertis inom fotografering och kamerautrustning, copywriter och content editing, och SEO. Läs mer om mig här.