Arkiv

Apple kan öppna CarPlay för ChatGPT och andra AI‑assistenter

AI-assistenter kan leta sig in i CarPlay-systemet under 2026. Men Apple tänker inte släppa kontrollen helt utan behåller Siri som en central del av röststyrningen.

  • Apple planerar stöd för tredjeparts AI‑appar i CarPlay
  • ChatGPT, Claude och Gemini kan bli tillgängliga via röststyrning
  • Användare slipper gå via iPhone för att prata med chatbotar
  • Siri‑knappen och väckningsordet förblir oförändrade
  • Appar kan starta röstläge automatiskt när användaren öppnar dem
  • Funktionen kan lanseras inom de närmaste månaderna

Apple vill bygga in stöd för röststyrda AI‑appar från företag som OpenAI, Anthropic och Google – direkt i CarPlay och CarPlay Ultra.

Det säger helt nya uppgifter till Bloomberg som säger att förändringen gör det möjligt att använda chatbotar direkt i CarPlay, i stället för att först behöva interagera via iPhone.

För dig som förare innebär det snabbare och mer sömlös tillgång till AI‑baserade svar, navigation eller informationssökning under körning.

Inte minst i de bilar som har CarPlay Ultra – den mer påkostade och avancerade varianten som har en betydligt tätare integration med bilens olika tekniska system.

Siri fortsätter ha en central roll trots AI-assistenterna

Trots att flexibiliteten ökar behåller Apple kontrollen över CarPlays grundläggande röststyrning. Siri‑knappen och väckningsordet går inte att ersätta med andra assistenter.

Användaren behöver därför själv öppna den AI‑app som ska användas.

För att förenkla upplevelsen kan utvecklare låta appar automatiskt starta i röstläge vid öppning, vilket minskar antalet moment bakom ratten. Det är en välkommen detalj då Apple annars riskerar att minska säkerheten i bilen.

Uppdateringen saknar officiellt lanseringsdatum, men Bloomberg pekar på att Apple kan släppa stödet inom några månader.

Vi vet att Apple planerar att använda Google Gemini i framtida versioner av Siri, vilket betyder att de två nyheterna kan vara tätt knutna tillsammans.

FAQ

Vad planerar Apple att ändra i CarPlay?

Apple planerar att öppna CarPlay för tredjepartsbaserade AI‑assistenter med röststyrning, utöver Siri.

Vilka AI‑assistenter kan bli tillgängliga i CarPlay?

Tjänster som ChatGPT, Claude och Google Gemini kan få stöd via egna appar.

Behöver användare fortfarande använda iPhone för att prata med AI‑chattbotar?

Nej, AI‑apparna ska kunna användas direkt i CarPlay utan omväg via iPhone.

Kan Siri ersättas som röstassistent i CarPlay?

Nej, Siri‑knappen och väckningsordet förblir oförändrade och kan inte ersättas.

Hur startas tredjeparts‑AI i CarPlay?

Användaren öppnar AI‑appen manuellt, men appar kan starta röstläge automatiskt vid öppning.

När kan AI-assistenter lanseras i CarPlay?

Enligt uppgifter kan stödet släppas inom de närmaste månaderna.

Mikael Anderberg är en veteran inom teknikvärlden med stor kännedom kring tillverkare, nya tekniker och produkter. Har mångårig erfarenhet från blogg- och it-världen vilken bidrar till utvecklingen av Tekniksmart tillsammans med andra entusiaster. Mikael har i grunden expertis inom fotografering och kamerautrustning, copywriter och content editing, och SEO. Läs mer om mig här.