Det är inte riktigt jul förrän någon öppnar en Aladdinask. Den som vill ha den där magiska känslan från förr får dock leta på begagnatmarknaden efter en gammal ask, för de nya för 2025 har en bitter smak som inte går att dölja oavsett hur mycket julmust du dricker.
Viktigt att veta
- Årets Aladdinask väger 410 gram istället för 500 gram.
- Rekommenderat pris har höjts till 129 kronor.
- Fyra praliner försvinner ur Aladdin, inklusive klassiker som romrussin och höstnougat.
- Två nya praliner introduceras: drömkrisp och vaniljfudge.
- Antalet bitar minskar från 50 till 42.
- Förändringen beror på ökade råvaru- och produktionskostnader.
Årets upplaga av den klassiska chokladasken från Marabou väger inte längre ett halvt kilo, utan bara 410 gram. Samtidigt har det rekommenderade priset höjts från 119 kronor till 129 kronor. Det innebär att priset per 100 gram har ökat med över 32 procent, trots att förpackningen ser nästan likadan ut som tidigare.
Mondelēz, företaget bakom Aladdin, förklarar förändringen med ökade kostnader för råvaror, energi, transporter och förpackningar. VD Julia Lindberg säger i ett pressmeddelande att produktionen i Upplands Väsby blivit avsevärt dyrare och att förändringen är nödvändig för att kunna fortsätta tillverka asken.
Det här är ett exempel på så kallad krympflation – när en produkt minskar i storlek eller innehåll men samtidigt blir dyrare. Konsumenten får alltså mindre choklad för mer pengar.
Åtta praliner lämnar asken
Förutom viktnedgången sker också en större förändring i innehållet. Aladdin- och Paradisaskarna får båda två nya praliner: drömkrisp och vaniljfudge. För att göra plats åker sammanlagt åtta klassiker ut – fyra från varje ask.
- Ur Aladdin försvinner jordgubbskrisp, apelsinkanel, höstnougat och romrussin.
- Ur Paradis försvinner fyra praliner som hittills varit återkommande favoriter.
Resultatet blir att antalet bitar minskar från 50 praliner (25 per lager) till 42 praliner (21 per lager).
De nya smakerna är anpassade efter svenskarnas smakpreferenser, enligt varumärkeschef Maija Bjureström. Drömkrispbeskrivs som en gräddig nougat med krisp i mjölkchoklad, medan vaniljfudge är en mjuk vaniljfyllning som i Aladdin täcks av mörk choklad och i Paradis av mjölkchoklad.
Tradition och förnyelse
Aladdinasken har varit en självklar del av svensk jultradition sedan 1939, och systerasken Paradis lanserades 1957. Genom åren har över 50 olika praliner kommit och gått. Kombinationen av tradition och förnyelse är central för varumärket, men årets förändringar är bland de mest omfattande hittills.
Enligt Mondelēz är målet att skapa en ask där “något passar alla”, men många konsumenter lär reagera på att både storleken krympt och flera trotjänare försvunnit. Den nya, mindre asken började säljas i vecka 37, och förpackningen kommer till en början att tydligt märkas med den nya vikten.
FAQ
Varför väger årets Aladdinask mindre?
För att hålla nere produktionskostnaderna har Mondelēz valt att minska vikten från 500 till 410 gram.
Hur mycket dyrare blir asken egentligen?
Räknat per 100 gram blir priset över 32 procent högre jämfört med 2024.
Vilka praliner försvinner ur Aladdin 2025?
Jordgubbskrisp, apelsinkanel, höstnougat och romrussin.
Vad är nytt i årets ask?
Två nya praliner introduceras: drömkrisp (nougat med krisp) och vaniljfudge (mjuk fudge med vaniljsmak).
Hur många bitar choklad innehåller asken nu?
42 bitar, vilket är åtta färre än tidigare.
När kommer de nya askarna till butikerna?
De började säljas från vecka 37, 2025, både Aladdin och Paradis.













Lämna ett svar
Visa kommentarer