Discord vill att du skickar in ditt ID-kort för åldersverifiering. Beslutet har väckt mycket kraftiga reaktioner världen över, inte minst då Discord läckte 70 000 ID-kort på internet under 2025. Saken blev inte bättre när det upptäcktes att Persona – bolaget som hjälper Discord att verifiera ID-handlingarna – har kopplingar till övervakningsbolaget Palantir.
Läckan av ID-korten skedde i oktober 2025 och Discord gick ut med ett pressmeddelande där bolaget försökte minimera skadan genom att skylla händelsen på tredje part, bolaget ”5CA” som användes för att verifiera åldern på de som skickade in ID-handlingar.
Stor mängd data läckte om användarna
Bara ett litet antal av av de runt 200 miljoner som anväder Discord ska vara drabbade. Vilket är en riktigt klen tröst för den som har fått sin känsliga data läckt.
Här är allt som läckte:
- Fullständiga namn och Discord-namn
- Mejladresser
- Andra kontaktuppgifter som delgivits supporten på Discord
- Betalningsinformation (betalningsmetod, fyra sista siffrorna på betalkortet, betalningshistorik hos Discord)
- IP-adresser
- Meddelandehistoriken med Discords support
- Företagsdata från Discord (träningsmaterial, interna presentationer)
- ID-handlingar från tiotusentals användare
Tacksamt nog verkar det som att följande inte har läckt åtminstone:
- Lösenord
- Betalkortsnummer
- Privata meddelanden mellan användare
Discord säger att de kontaktat alla som drabbats av läckan och att de vid tillfället samarbetade med myndigheter för att undersöka vad som hänt, varför och vem som är ansvarig för läckan.
Bolaget 5CA som läckte datan fick sin åtkomst till Discords supportsystem återkallad i samma stund som det upptäcktes att de var anledningen. Zendesk som är supportsystemet som Discord använder sa till BBC att de inte hade hackats och inte heller läckt någon data.
Discord vill att (nästan) alla verifierar sin ålder
Discord vill att användarna bevisar sin ålder genom att skanna ansiktet eller dela sin ID-handling med bolaget. Den som får uppmaningen men vägrar kommer att bli begränsad i vad som kan göras med tjänsten.
Målet med åldersverifiering är både att möta lagstiftningar som kräver det och samtidigt ”skapa en säkrare upplevelse för tonåringar”.
Vad Discord däremot inte är tydlig med är att bolaget som hjälper dem med åldersverifieringarna, Persona, har tydliga kopplingar till kritiserade övervakningsbolaget Palantir och i förlängning mycket kritiserade immigrationsmyndigheten ICE.
Den detaljen gick dock inte obemärkt förbi och så fort det uppdagades valde Discord att byta till ett annat bolag kallat ”k-ID”. Den som fått meddelandet om att åldersverifiera sig med Persona ska ha sett ett begränsat ”experiment” enligt Discord.









